Milleks eksentriline treening?

LUGU TÕELISEST KIREST LIHASTE TERVISE VASTU

nHANCE™i tooted on välja arendatud enam kui kahekümne viie aasta pikkuse teadustöö, katsetuste ning uuringute abil treeningfüsioloogialaborites ning kliinilistes ja loomulikes keskkondades; need viisid läbi dr Per Tesch Karolinska Instituudist ning tema partnerid kõikjalt üle maailma.

Peamiseks eesmärgiks ja teadusväljakutseks oli välja selgitada parim meetod vastupidavustreeningu kasutegurite optimeerimiseks sõltumata individuaalsetest vajadustest või keskkonnast. Ehk teisisõnu: „Kuidas saab lihast, kiirust, tugevust ja võimsust arendada minimaalse aja- ja energiakuluga, võttes arvesse seda, kuidas lihased tegelikult toimivad?“

Nüüdseks on varasemate ja käimasolevate uuringute põhjal üsna suurel määral välja selgitatud võtmesündmused, mis kutsuvad esile lihas- ja neuromuskulaarset kohanemist vastupidavustreeningule, ent need pole veel kõigile teada ja kättesaadavad. Kõnealuses valdkonnas saadakse siiski iga päev juurde teadmisi. Üheks seesuguseks eduvõtmeks on vastupidavuse ülekoormamine ekstsentriliste liigutuste ajal. Seega oli ilmselge väljakutse töötada välja masinad ning treeningumeetodid ja -režiimid, mis annaksid ekstsentriliste harjutuste stiimuli tõhusamalt ja võimsamalt kui raskuste tõstmine, motoriseeritud seadmed ja muud olemasolevad treenimismeetodid.
Edusamme kannustasid üheaegselt tagant väljakutse rakendada vastupidavustreeningut kosmoses astronautide lihaskao vastu võitlemiseks ning NASA antud vastav ülesanne. Seega oli tungivalt vaja Maal tehtava vastupidavustreeningu füsioloogilisi kasutegureid simuleerivaid treeninguseadmeid, mis ei sõltu gravitatsioonist.

NASA projekti tõttu algatati ulatuslik teadus- ja arendustööprogramm, mille käigus sündis patenteeritud hooratta põhimõte, kus gravitatsioonist sõltumatut inertsi kasutatakse paarikaupa toimuvate kontsentriliste ja ekstsentriliste lihasfunktsioonide ajal – just nii, nagu lihased tegelikult toimivad – piiramatu vastupanu tekitamiseks.
Selle tulemusena sündis dr Hans Bergi ja Per Teschi loodud YoYo Technology™. NASA ja teiste tuntud organisatsioonide toetatud järgneva teadustöö käigus tehti märkimisväärseid tähelepanekuid, mis toetavad kõnealuse uudse treeningusüsteemi kasutamist sportlike saavutuste parandamiseks, vigastuste vältimiseks ning vigastuse või trauma järgse taastusravi kiirendamiseks. Tänu väga edukale koostööle parimate sporditeaduslaborite, professionaalsete sportlaste, füsioterapeutide, treenerite ning arstidega rakendatakse tehnoloogiat YoYo Technology™ nüüd terves reas mitmekülgsetes treeninguseadmetes.

Praegu varustab meie ettevõtte kõrgetasemelisi sporditeaduskeskusi, eliitvõistkondi ning professionaalseid sportlasi, kehakultuuri- ja rehabilitatsioonikliinikuid ning NASA-t ja Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) moodsaimate treeninguseadmetega. Sama oluline on, et pakume füsioloogiaalaseid ekspertteadmisi, konsultatsioone ja kõrgema astme haridust, eriti võimlemisharjutuste ja ekstsentrilise treeningu vallas.